? تغییر سبک زندگی چقدر میتواند بر زندگی فردی و اجتماعی افراد تاثیر گذار باشد؟ ✍سیدرضا میرحسینی

اختصاصی همای گیلان:در جامعه کنونی بهبود و اصلاح سبک زندگی از جدی ترین مسایلی است که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشیم و با این تغییر میتوانیم در زندگی حال و آینده خود و مردم جامعه تاثیر گذار باشیم . باید توجه داشته باشیم اصلاح شامل همه موارد باشد، مواردی همچون مسایل اقتصادی، بهداشتی ، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی…

در واقع تمامی عناصر جامعه باید در شرایطی رو به رشد قرار گیرند تا اصلاح سبک زندگی صورت گیرد.
شاید یکی از مهمترین مسایلی که باید به آن بپردازیم مسئولیت شناسی و مسئولیت پذیری همه افراد میباشد.اگر افراد جامعه در اقشار مختلف از مسئولین تا افراد عادی، مسئولیت شناس و مسئولیت پذیر باشند قسمت بزرگی از راه را طی کردیم. شاید یکی از مشکلات بزرگ جامعه امروز کشورمان این باشد که بسیاری از افراد این دو گزینه را ندارند و به ان نمیپردازند.
این گزینه ها یکی از مهمترین ویژگی های شخصیتی هر فرد است که در موفقیت و یا شکست او نیز نقش بزرگی دارد. مسئولیت پذیری یک تعهد درونی برای انجام بهتر همه فعالیت هایی است که فرد بر عهده می گیرد ، پس اگر در جامعه ای زندگی کنیم که افراد جامعه نسبت به کارهایی که انجام میدهند احساس مسئولیت نکنند مشکلات در جامعه هر روز بیشتر میشود.
توسعه اقتصادی، افزایش اشتغال برای تمام سنین، افزایش سطح آموزش و مهمتر از همه کاهش فقر و ایجاد نشاط در جامعه با همکاری و تلاش همه افراد جامعه امکان پذیر است
در سالهای گذشته در کشورمان، عملکرد ضعیف برخی از مدیران و متاسفانه ترویج فرهنگ غرب توسط بعضی از افراد سبب شد تا در زندگی مردم تاثیرات منفی ایجاد گردد ، حال به این بپردازیم هرکدام از ما چگونه میتوانیم در بهبود وضعیت کنونی اثرات مثبتی داشته باشیم؟
بطور مثال اگر من مصرف کننده هستم برای به حرکت درامدن چرخ تولید فقط از کالای ایرانی و محصولات ایرانی با کیفیت استفاده کنم.بیشتر تولید کنندگان بزرگ دنیا ابتدا توسط مردم و مسئولین خود مورد حمایت قرار گرفتند ، اگر مردم از تولید داخلی حمایت نکنند هیچ وقت نباید منتظر تحول در اقتصاد کشور باشیم . همچنین در سالهای گذشته علاقه مردم به زندگی شهری و فاصله بسیاری از افراد از زندگی روستایی باعث شد تا اشتغال در روستاها به حداقل رسیده و تولید برخی از محصولات روستایی به کمترین حد خود برسد. در گذشته هر خانواده روستایی علاوه بر کار در زمین کشاورزی تا حدودی به دامداری ، مرغداری و کشت صیفی جات نیز میپرداختند ، متاسفانه امروز در بسیاری از موارد دیده میشود افراد روستایی گوشت ، مرغ ، تخم مرغ و بسیاری از محصولاتی را که خود میتواند در روستا تولید کنند از فروشگاه های شهری تهیه میکنند، در حالی که تولید چنین محصولاتی در روستا کار دشواری نمیباشد . فقط کافیست اندکی همت داشته باشیم که تولید همین محصولات در روستاهای کشورمان باعث تحولی عظیم در اقتصاد کشور میشود.
حفظ هویت و فرهنگ کشورمان نیز بسیار مهم است و میتواند در بهبود سبک زندگی تاثیرات بسیار خوبی داشته باشد. انسان وقتی در شرایط جدیدی قرار گیرد بلافاصله خود را با آن وفق می دهد. با توجه به شرایطی که در آن زندگی می کنیم ، می بینیم که همواره در بسیاری از موارد همه چیز در حال تغییر و تحول است. پس اگر قرار باشد انسان از تمامی این تغییرات الگو بگیرد و تأثیر بپذیرد، هویت واقعی خود را از دست می دهد.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی رنجهای زیادی بر ملت ایران تحمیل شد، جنگ هشت‌ساله ، تحریم های نفس گیر ، فشارهای سیاسی ، همیشه بر ملت ایران وجود داشت و دشمن بارها ثابت کرد که هیچگاه قابل اعتماد نیست ، پس نگاهمان به غرب به عنوان یک ناجی غلط است و نباید به آنها اعتماد کرد پس چاره ای جز مقاومت و ایستادگی نداریم.در چنین شرایطی همه باید دست به دست هم دهند و با کار و تلاش و حرکت جهادی، ایجاد اشتغال و تولید ، کشورمان را از بحران نجات دهند تا انشاءالله تغییر و بهبود در سبک زندگی مردم ایجاد شود.
براى اصلاح سبک زندگى در جامعه اسلامی، باید به ساختارها و نهادها توجه اساسی داشته باشیم و آنچه را که نیاز است، اصلاح یا ایجاد کنیم.
هر یک از ما به تنهایی می‌توانیم عضو مفید و با ارزشی برای جامعه باشیم ، باید خود را بشناسیم و از توانایی‌هایمان به خوبی استفاده کنیم .امیدوارم همه ما برای تغییر سبک زندگی انسانیت، خداشناسی ، محبت کردن به دیگران، صداقت داشتن، شرافت و راستگویی را وظیفه دائمی خود بدانیم تا انشاءالله به اهداف بزرگ خود برای بهتر زیستن برسیم.
✍سیدرضا میرحسینی
مهندس عمران . مربی ورزشی
(استان گیلان)۹۹.۸.۳۰

با کانال همای خبر همراه باشید.http://@homaygilanir

About مدیر خبر1

Check Also

♦️انتخاب درست و آینده ای روشن ✍سیدرضامیرحسینی

اختصاصی همای گیلان/ روزها وقتی در پیاده رو شهرم قدم میزنم همه چیز از دور …