استاندار در نشست مجمع نمایندگان گیلان اظهار داشت؛ انجام برنامه‌ریزی‌های لازم برای مدیریت بهینه مصرف آب کشاورزی / بهره‌وری بیشتر محصولات کشاورزی با آموزش‌های ترویجی و روش‌های علمی / رشد هشت درصدی انواع تولیدات کشاورزی در سال گذشته

استاندار گیلان با تأکید بر لزوم انجام برنامه‌ریزی‌های لازم برای مدیریت بهینه مصرف آب کشاورزی، رشد هشت درصدی تولیدات انواع محصولات کشاورزی در سال گذشته نسبت به سال ماقبل را یادآور شد و گفت: با تجهیز و نوسازی اراضی، آموزش های ترویجی و روش‌های علمی؛ شاهد توفیقات بیشتری در بازده و بهره‌وری نسبت به سال قبل خواهیم بود.

همای گیلان به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گیلان؛ دکتر ارسلان زارع ظهر امروز (پنج‌شنبه) در حاشیه نشست با مجمع نمایندگان گیلان در گفت‌وگو با خبرنگاران، به برگزاری مستمر این جلسه در طول سال پیرامون موضوعات توسعه‌ای استان اشاره و اظهار کرد: در جلسه امروز؛ اولویت با موضوع تأمین آب کشاورزی برای فصل زراعی جاری بود.

وی به مشارکت خوب مردم در موضوعات اقتصادی نیز اشاره کرد و گفت: افزایش تولید برنج به عنوان یک محصول راهبردی در حوزه کشاورزی، نقش بسزایی در تولید ناخالص ملی و اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دارد.

استاندار گیلان بررسی و شناسایی مشکلات و چالش‌های پیش‌روی افزایش تولید این محصول را مورد تأکید قرار داد و گفت: انسجام در مدیریت توزیع و مصرف، نیازمند تعامل مدیران مرتبط و کشاورزان است.

وی با اشاره به کاهش نزولات جوی در سال گذشته و امسال نسبت به مدت مشابه سال ماقبل و نگرانی‌های موجود برای تأمین آب کشاورزی ادامه داد: در نشست روز جاری، برنامه‌ریزی برای مدیریت بهینه مصرف آب و تمهیدات لازم بحث و تبادل نظر شد.

دکتر زارع با بیان اینکه دو دستگاه اجرایی جهادکشاورزی و آب منطقه‌ای باتوجه به تأکیدات صورت گرفته از ماه‌های گذشته تمهیدات مورد نیاز را اندیشیده‌اند، خاطرنشان کرد: امیدواریم سال زراعی جاری را با همکاری خوب مردم به ویژه کشاورزان در صرفه‌جویی و مدیریت مصرف، پشت سر بگذاریم.

وی با اشاره به رشد هشت درصدی تولیدات انواع محصولات کشاورزی در سال گذشته نسبت به سال ماقبل، افزود: از همه ظرفیت‌های موجود به ویژه مکانیزاسیون کشاورزی در این مسیر بهره گرفته شده و در استمرار این روند نیازمند توجه بیشتر به این حوزه هستیم.

استاندار گیلان ادامه داد: در روند کاشت، داشت و برداشت؛ استفاده از ماشین آلات کشاورزی با استقبال کشاورزان و حمایت دولت به ۷۰ درصد رسیده است.

وی بر ضرورت ترویج بیمه محصولات کشاورزی به عنوان یک فرهنگ تأکید و ابراز امیدواری کرد که با تجهیز و نوسازی اراضی و آموزش های ترویجی و روش‌های علمی ، شاهد توفیقات بیشتر در بازده و بهره‌وری نسبت به سال قبل باشیم.

نماینده عالی دولت در گیلان توجه به ارقام اصلاحی برنج مقاوم، زودبازده و با کیفیت و کمیت بهتر و مصرف آب کمتر با استفاده از ظرفیت مرکز تحقیقات را مورد تأکید قرار داد.

وی به نقش ارزشمند کشاورزی گیلان در تأمین معیشت، اشتغال و اقتصاد ملی و استانی اشاره کرد و گفت: نیمی از ۶۰۰ میلیون دلار صادرات غیرنفتی سال گذشته مربوط به بخش کشاورزی بوده است.

 ** اهمیت مدیریت توزیع آب کشاورزی در فصل زراعی جاری

رئیس مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌وگو با خبرنگاران با بیان اینکه جلسه امروز با حضور مدیران سازمان های جهاد کشاورزی و آب منطقه‌ای استان برگزار شد و به موضوعات مرتبط با این مجموعه ها اختصاص داشت، گفت: استفاده بهینه از آب موجود پشت سد برای مصارف کشاورزی و ظرفیت‌های محلی، مورد تأکید قرار گرفت.

رسول فرخی با بیان اینکه در این جلسه بر لزوم مدیریت توزیع آب کشاورزی در فصل زراعی جاری تأکید شد، افزود: وجود مدیریت واحد می‌تواند از بروز هرگونه چالش در مسیر تأمین آب زراعی جلوگیری کند.

وی به تأکید صورت گرفته به مدیران مرتبط برای اهتمام و انسجام لازم در این مسیر اشاره و اضافه کرد: امیدواریم سال زراعی جاری با کمترین چالش و مشکلی برای کشاورزان سپری شود.
در این جلسه همچنین جبار کوچکی نژاد و سیدعلی آقازاده نمایندگان رشت، مهرداد گودرزوند چگینی نماینده رودبار، خلیل بهروزی فر نماینده فومن و شفت، کاظم دلخوش نماینده صومعه سرا، حسن محمدیاری نماینده رضوانشهر، ماسال و تالش در مجلس شورای اسلامی دیدگاه های خود در ارتباط با اهمیت تأمین آب کشاورزی را مطرح کردند.
همچنین امیر مرادی مدیرکل مدیریت بحران استانداری، وحید خرمی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان و الماسی رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گزارشی از فعالیت های انجام شده مرتبط با دستور جلسه بیان داشتند.

با کانال همای خبر همراه باشید.http://@homaygilanir

About مدیر خبر1

Check Also

وعده دیگری که جامه عمل پوشید؛ به کارگیری بهینه نرده های جمع آوری شده از بلوار امام خمینی (ره) رشت در نقاط پر مخاطره رشت

همای گیلان به نقل از واحد خبر مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *