سرخط خبرها
خانه » مقاله » جنگ قادسیه/تهیه کننده علی غلامرضائی مدرس دانشگاه و پژوهشگرتاریخ ایران

جنگ قادسیه/تهیه کننده علی غلامرضائی مدرس دانشگاه و پژوهشگرتاریخ ایران

Print Friendly, PDF & Email

اختصاصی همای گیلان: پس از آرایش گرفتن سپاهیان بعد از گذشت چند ماه در روبروی هم نبردی روی داد که به گواهی تاریخ چهار روز به درازا انجامید و این است مهمترین حوادث این ۴ روز:
روز نخست:اسبهای تازیان از فیل های بسیار بزرگ و غول آسای سپاه ایران که در پیشاپیش سپاه قرار داشتند به وحشت افتادند و پا به فرار گذاشتند.در نتیجه سپاه ایرانیان با دلاوری …تازیان را به عقب راندند. نبرد می رفت که به سود ایرانیان پایان پذیرد اما ناگهان تازیان برگشتند و تیراندازان تازی فیل ها را مورد تیرباران قرار دادند.این امر موجب وحشت فیل ها و بازگشت آنها به عقب و برهم خوردن آرایش جنگی سپاه ایران گردید.نبرد در روز نخست به سود تازیان پایان یافت.
روز دوم : یک نیروی کمکی از سوریه به یاری تازیان آمد و باعث بالا رفتن روحیه ی آنها گردید.اگر این نیروی کمکی به یاری تازیان نیامده بود نبرد به سود ایرانیان پایان می پذیرفت اما ورود این تازه نفسان سرنوشت نبرد را به سود تازیان تغییر داد. در این روز جنگ و گریزهای زیادی بین طرفین صورت گرفت که به کشته شدن۱۰۰۰۰تن ایرانی و ۲۰۰۰تن تازی انجامید. نبرد در این روز نیز مانند روز نخست به سود تازیان پایان یافت.
روز سوم :در این روز دوباره فیل های سپاه ایران در پیشاپیش سپاه آرایش گرفتند اما فرمانده ی نیروهای تازه رسیده از سوریه…(قعقاع بن عمر) نیزه ای به چشم فیل سفیدی که در جلو قرار داشت وارد کرد آنگاه تازیان دو چشم فیل دیگر را نیز کور کردند. فیل های سپاه ایران رم کردند و سبب آشفتگی در سپاه ایران گردیدند. از سویی دیگر نیروهای تازه نفس جدیدی نیز در این روز از سوریه رسیدند و روحیه تازیان بسیار بالا رفت و آنقدر توانمند شدند که در این شب(لیله الحریر) بارها به نقاط گوناگون سپاه ایران شبیخون زدند.
روز چهارم: در این روز شوم طبیعت نیز به یاری تازیان آمد و طوفان شنی در جولانگاه قادسیه وزیدن گرفت که پشت به سپاه تازیان و روی به ایرانیان بود و چشم سپاهیان دلاور ایران زمین را شن باران کرد.رستم فرخزاد از شدت گرما و خستگی نبرد در پشت باروبنه ی قاطری پناه گرفت تا شاید طوفان آرام گیرد.یک تازی به نام هلال بن علقمه از راه رسید و طناب بارو بنه را درید.بار سنگین بر کمر رستم افتاد و پشت او را شکست.در این هنگام رستم که بیش از یکصد زخم برداشته بود خوب را به آب رود انداخت اما تازی از پشت سر او به آب جست و رستم فرخزاد را کشت و سپس بر روی تختی که رستم می نشست آمد و فریاد برآورد که به خدای کعبه رستم را کشتم!
این رویداد باعث ناامیدی ایرانیان گشت و بسیاری از آنها خود را به آب انداختند یا کشته گردیند.
سپاه ایران به کلی از هم متلاشی شد و تیسفون پایتخت شکوهمند ایران در آستانه ی سقوط قرار گرفت.

منابع:
تاریخ ایران کمبریج ..ج۴ ص ۱۱
تاریخ پارس…سرپرسی سایکس…ج۱ ص۴۹۶

 

انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

با کانال همای خبر همراه باشید

همچنین ببینید

باورهای دینی داریوش بزرگ/تهیه کننده علی غلامرضائی مدرس دانشگاه و پژوهشگر تاریخ ایران

اختصاصی همای گیلان، کتیبه ی بیستون تجلی گاه باورهای دینی داریوش بزرگ است؛ در این ...

۴ دیدگاه

 1. سلام و درود
  واقعا تاریخ پر فراز و نشیبی داشتیم

 2. درود استاد گرانقدر
  حمله ی اعراب به ایران وحشیانه ترین و بدترین رویدادی است که ایران زمین به خود دیده، رویدادی که اثرات منفی آن هرگز تمام نخواهد شد .

 3. سلام
  بسیار تاثر برانگیز بود
  ممنون از زحمات شما

 4. بزرگان که در قادسی بامنند درشتند و بر تازیان دشمنند
  گمانند کاین بیش بیرون شود ز دشمن زمین رود جیحون شود
  ز راز سپهری کس آگاه نیست ندانند کاین رنج کوتاه نیست
  چو برتخمه‌ی‌یی بگذرد روزگار چه سود آید از رنج و ز کارزار
  تو را ای برادر تن آباد باد دل شاه ایران به تو شاد باد
  که این قادسی گورگاه منست کفن جوشن و خون کلاه منست
  چنین است راز سپهر بلند تو دل را به درد من اندر مبند
  دو دیده زشاه جهان برمدار فدی کن تن خویش در کارزار
  که زود آید این روز آهرمنی چو گردون گردان کند دشمنی
  چو نامه به مهر اندر آورد گفت که پوینده با آفرین باد جفت
  که این نامه نزد برادر برد بگوید جزین هرچ اندر خورد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.