خانه / اخبار / برگزاری همایش شهرستانی “وقف احسان ماندگار” در شهرستان لنگرود با حضور مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان گیلان

برگزاری همایش شهرستانی “وقف احسان ماندگار” در شهرستان لنگرود با حضور مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان گیلان

Print Friendly, PDF & Email

همزمان با فرارسیدن هفته وقف؛همایش شهرستانی ” وقف احسان ماندگار” با حضور مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان گیلان؛رییس اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان لنگرود،هیت امنا بقاع متبرکه،خدام ،مربیان و متربیان قرانی در کانون زینبیه شهرستان لنگرود برگزار شد.


اختصاصی همای گیلان: در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین پاکیزه رییس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان لنگرود ضمن تبریک هفته وقف گفت:هفته وقف فرصت مغتنمی است تا عملکرد و اقدامات انجام شده در راستای وقف اطلاع رسانی گردد.
حجت الاسلام پاکیزه ضمن بیان این جمله که خداوند متعال درباره پیامبر اکرم می فرماید: “اگر پیامبر نبود افلاک نبود” گفت: پیامبر اکرم اولین و بزرگترین واقف جهان هستی می باشد.
وی اظهار داشت: مهمترین نکته ای که در وقف وجود دارد قاعده الوقوف است.یعنی وقف باید به همان شکلی که نیت شده ،اجرا گردد.تغییر نام،عنوان و نوع مصرف بدون اجازه متولی جایز نیست.
رییس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان لنگرود با بیان‌این جمله که ” یکی از وظایف اداره اوقاف شناسایی اموال موقوفه است ” گفت: در این راستا ۲۸ باب مغازه مرحوم دریابیگی در ماهی فروشان به تازگی شناسایی شده است.
حجت الاسلام پاکیزه تصریح کرد: با توجه به اینکه در سال ۹۷ بالغ بر ۲۵۰ میلیون تومان به مساجد و بقاع متبرکه کمک‌نقدی و غیر نقدی شده است،این انتظار از هیت امنا بقاع میرود تا از طرق مختلف در جذب اعتبار یاری گر ما باشند.
در این مراسم علیزاده مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان نیز گفت: چهل سال از انقلاب می گذرد و یقینا هر درامدی که بر اساس نیات واقفان ،از اموال موقوفه حاصل میگردد مدیون این انقلاب است‌.
علیزاده بیان داشت: دست اوردهای زیادی در زمینه اوقاف بدست امده اما ضعف ما در اطلاع رسانی دقیق و صریح خدمات دولت باعث شده تا دشمنان ما مشکلات موجود را قویتر و بیشتر از خدمات دولت معرفی نمایند.
وی افزود: یکی از خدمات دولت ایجاد ارامش و امنیت است تا در راستای ان وقف به درستی در کشور اجرا گردد.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان گیلان ضمن بیان این جمله ” وقف یک خدمت بی منت است” گفت:واقف همیشه ماندگار است.تنها نکته ای که در بحث وقف وجود دارد نیت واقف است.نیت واقف نباید در خصوصمسایل غیر شرعی باشد.
علیزاده بیان داشت: وقف مشارکتی از دست اوردهای جدید وقف است که با توسعه ان میتوانیم شاهد جهش بسیار خوبی در زمینه وقف باشیم.
لازم به ذکر است در این مراسم از ۳۰ مربی و ۳۰ متربی قرانی که در ازمون قرانی نمره ۱۰۰ را اخذ نمودند و همچنین از تعدادی ائمه جماعات و هیت امنا و متولیان تجلیل به عمل امد.

در ادامه همایش رئیس اداره اوقاف و امور خیریه لنگرود در گفتگویی با خبرنگار هفته نامه همای گیلان ضمن بیان‌این نکته که ۹۰ درصد موقوفات شهرستان وقف سیدالشهداست گفت: امروز نیاز ما در شهرستان در زمینه موقوفه قرآنی است.متاسفانه ما هیچ گونه موقوفه قرآنی در شهرستان لنگرود نداریم و امروز نیاز است توسط خیرتان و واقفان؛ وقف قرآنی در شهرستان انجام شود.
حجت الاسلام پاکیزه با تاکید بر اینکه در بحث وقف محتاج وقف های جدید بر اساس نیازهای روز جامعه هستیم، افزود: بعضی از وقف ها با گذر زمان ماهیت خود را از دست می دهند و واقفان باید نیازسنجی و وقف های جدید براساس نیازهای روز جامعه را انتخاب کنند.
وی وقف های دارو و درمان، مسکن، تامین جهیزیه، خبرنگاران شهرستان، معیشت طلاب، احداث مسجد و کمک هزینه تحصیل دانش اموزان و دانشجویان را از وقف های مورد نیاز شهرستان عنوان‌کرد.
رییس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان لنگرود به وقف مشارکتی اشاره کرد و گفت: اولین وقف مشارکتی در سطح استان گیلان ، توسط ۱۱۰ بانوی خیر لنگرودی؛ با خرید زمین شالیزاری در سیگارود به مبلغ ۲۰ میلیون تومان جهت تبلیغ و ترویج فرهنگ فاطمی صورت پذیرفته است.

پاکیزه در ادامه تصریح کرو: در وقف مشارکتی افراد با هر میزان تمکن مالی می‌توانند گردهم آمده و با یک یا چند نیت مشخص وقف جدیدی را ثبت می کنند.مزیت وقف مشارکتی سهیم شدن افراد با هر مقدار توانایی مالی در راستای ترویج فرهنگ وقف در اقشار مختلف جامعه است.
وی در ادامه اظهار داشت: در سال گذشته ۶ وقف به ارزش ۲ میلیارد تومان در لنگرود به ثبت رسید که آخرین وقف مربوط به نجمه اکبری بوده ؛ در سال جاری هم تاکنون یک وقف در شهرستان به ارزش ۲۰ میلیون تومان به ثبت رسیده است.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه ضمن گلایه از بدهی ادارات شهرستان و تاکید بر اینکه این بار به دلایلی اسم ادارات محفوظ می ماند، افزود: برخی فشارها بر اوقاف هیچ توجیه شرعی و قانونی نداشته و اداره اوقاف حتی یک ریال از عواید موقوفات را بر خلاف نیت واقف استفاده نمی کند.


خبرنگار: فاطمه مشفق

با کانال همای خبر همراه باشید

درباره ی سجاد حراتی

همچنین ببینید

حسنی بدون توجه به سپیدرود اینبار دلواپس تراکتور شد؛ همراهی با ترک‌زبانان برای استیضاح وزیر ورزش!

این روزها بار دیگر زمزمه استیضاح وزیر ورزش شنیده می‌شود و تفاوت آن با سایر ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.