خانه / مقاله / تاریخچه مدیریت ریسک در شرکت بیمه/سحر عامری کارشناس ارشد حسابداری

تاریخچه مدیریت ریسک در شرکت بیمه/سحر عامری کارشناس ارشد حسابداری

Print Friendly, PDF & Email

اختصاصی همای گیلان: مدیریت در مفهوم عام، تلاشی آگاهانه برای حل مسایل بشری است، با گذشت زمان و افزایش جمعیت انسانی، میزان و تنوع خواسته های جوامع بشری متنوع شد، بنابراین سبک زندگی، معیشت، کارکردهای اقتصادی،سیاسی واجتماعی و … به تناسب دغدغه ها و دل نگرانی های انسان رو به تزاید نهاد.
از این دل نگرانی ها و بیم ها اصطلاحا می توان به ریسک یا عدم اطمینان uncertainty یادکرد ، یکی از مهم ترین دغدغه های جنس انسان ، امنیت در ابعاد جانی و مالی بوده و هست، و شکل گیری بیمه به طور عام نیز ،به حل این دغدغه ی بنیادین باز می گردد، می توان گفت بین بیمه و مدیریت ریسک پیوندی ناگسستنی وجود دارد ، به عبارت دیگر شناخته شده ترین و متعارف ترین ابزار اداره ریسک، از گذشته تا قرون حاضر ، شکل گیری ساختار بیمه است.

مروری بر بروز حوادثی چون : زلزله، طوفان، تگرگ، سیل، تصادف، سونامی و … نشان می دهد که انسان ها در هر شرایطی ممکن است با حادثه ایی مواجه گردند، از این رو نمی توان برای ریسک تعریفی جزمی و لایتغیر ارایه کرد ، اقتصاد دانان و نظریه پردازان بیمه ، پیرامون ریسک سخن ها گفته اند که شاید بتوان آن نظرات را بدین شرح جمع بندی کرد: خطری که دامنگیر بیمه گزار می شود یا خطری که احتمال خسارت زدن را متوجه بیمه گزار می کند و بیمه می کوشد آن را جبران نماید.

در واقع، ریسک وضعیتی است از دنیای واقعی که در آن امکان انحراف منفی از نتیجه دلخواه مورد انتظار است ، یعنی احتمال رخداد آن حادثه بین صفر و یک است _نه قطعی است و نه غیر ممکن _ به دیگر سخن :نتیجه هر رویدادی ممکن است چیزی غیر از آن باشد که مورد انتظار ماست ، و در بحث بیمه ، خسارت از آن چه مورد انتظار شرکت بیمه است ، دارای انحراف منفی باشد، بهترین شاخص برای نشان دادن ریسک ، واریانس است که حدود چهار دهه پیش توسط هری مارکوینز پیشنهاد شد و مورد پذیرش همگان قرار گرفت .

از نظر تاریخی اولین مردمانی که برای مقابله با ریسک در تجارت اقدام کردند ، چینی ها در هزاره سوم ق . م بودند، آنان برای کاهش خطرات ناشی از حمل و نقل دریایی به اصل تقسیم خطر در شکل تنوع بخشی تقسیم بار پرداختند ، سپس در دوره سلطنت حمورابی_دو هزار ق.م_برای جبران سرقت و دستبرد راهزنان ، قوانینی برای مردم شهر کلده تصویب شد . در مصر نیز صندوق های تعاونی برای هزینه های کفن و دفن مردگان اقدام نمودند. بعد از قوانین حمل و نقل دریایی، قوانین مربوط به آتش سوزی اموال در کشور های بلژیک و ایسلند متداول شد و نهایتا این قوانین در ۱۳۵۰ م در فلاندر اسپانیا به بیمه احشام نیز تسری یافت. در نوشته های بعدی به مدیریت ریسک و انواع ریسک خواهیم پرداخت.

با کانال همای خبر همراه باشید

درباره ی سجاد حراتی

همچنین ببینید

نگاهی به آمار کارمندان دولت/علی رحیم پور دکتری اقتصاد

اختصاصی همای گیلان، از مجموع بیش از دو میلیون و ۲۰۰ هزار کارمندی که در ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.