خانه / مقاله / جنگ بدفرجام جلولاء /تهیه کننده علی غلامرضائی مدرس دانشگاه وپژوهشگرتاریخ ایران

جنگ بدفرجام جلولاء /تهیه کننده علی غلامرضائی مدرس دانشگاه وپژوهشگرتاریخ ایران

Print Friendly, PDF & Email

اختصاصی همای گیلان، یکی از جنگهای میان ایرانیان و اعراب در زمان ساسانی جنگ جلولاء بود. پس از فتح تیسپون به دست اعراب، جنگ جلولاء پیش آمد.نوشته شده که هنگامی که ایرانیان از مدائن گریختند و به جلولاء رسیدند در آنجا انجمن کرده و با هم همپیمان شدند که باردیگر با اعراب بجنگند. مهران رازی را فرمانده‌ی خود کردند و آماده‌ی جنگ در آنجا شدند. از یزدگرد پادشاه هم نیروی کمکی و پول خواستند که او فرستاد. اینان دور لشکرگاهشان خندق کندند تا از آسیب عربان درپناه مانند. سعدبن ابی وقاص فرمانده‌ی عرب هنگامی که خبر گردآمدن ایرانیان در آنجا را شنید به عمر نامه‌ای نوشت و نظر خواست.
عمر هم دستور جنگ داد.
سعد عده‌ای را از سپاه عرب فرستاد و جنگ درگرفت.
بدبختانه، ایرانیان شکست خوردند و گریختند. بسیاریشان کشته شدند و بسیاری نیز با غنائم فراوان به دست دشمن میهن افتادند. غم انگیز آنکه در جنگ جلولاء غنیمت بسیار به چنگ دشمنان ایران افتاد به گونه ای که به گفته‌ی زرینکوب: ((چندان غنیمت که پیش از آن نیافته بودند و زنان و دختران بسیار نیز به اسارت گرفتند چندان که عمر را از کثرت اسیران نگرانی در دل پدید آمد. دینوری می نویسد که عمر مکرر می‌گفت از فرزندان این زنان که در جلولاء اسیر شده‌اند به خدا پناه می برم. کشتگان جلولاء را برخی بالغ بر صدهزار نفر نوشته‌اند.))

منبع :زرینکوب، دو قرن سکوت، نشرسخن، چ۲۶م، ۱۳۹۳، صص۷۰تا۷۲٫

با کانال همای خبر همراه باشید

درباره ی سجاد حراتی

همچنین ببینید

رونمایی از عملکرد مدیران دولتی در هفته دولت /مهرداد عوض محمدی

اختصاصی همای گیلان، دوم تا هشتم شهریور هر سال به عنوان هفته دولت نامگذاری شده ...

۳ دیدگاه

  1. بسیار اموزنده بود از زحمات شما ممنونم

  2. سلام و درود بر استاد عزیز
    مقاله عالی و خوبی بود.

  3. واقعا نمیدونم چه حرفی باید زد. گذشتگان ما چه گناهی مرتکب شدند که چنین وقایع وحشتناکی بر سرشون اومد و ما نیز تا امروز شاهد چنین اوضاعی هستیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.