خانه / مقاله / فریاد کشاورزان را بشنویم/ رنج شالیکاران از تصمیم های بدفرجام!/سیدمحمداحمدی معاون سابق استانداری گیلان

فریاد کشاورزان را بشنویم/ رنج شالیکاران از تصمیم های بدفرجام!/سیدمحمداحمدی معاون سابق استانداری گیلان

همای گیلان، برنج به‌عنوان یکی از کالاهای اساسی سبد خوراک خانوارهای ایرانی مطرح است و به عنوان یکی از تولیدات ملی، شایسته حمایت.
درحالیکه بسیاری از شالیکاران توان مالی مناسبی برای پرداخت هزینه‌های کاشت و برداشت ندارند، ناچارند بخشی از محصول خود را قبل از برداشت، به قیمتی بسیار نازل به اولین خریدار، به فروش برسانند.
از سوی دیگر واردات برنج در مقاطعی از سال از مبدأ کشورهایی همچون امارات متحده عربی، هند، پاکستان، تایلند، ترکیه و عراق، معضل بزرگی شده که یکی از دلایل آن، نبود متولی واحد مدیریتی و اجرایی است و سودجویان، با سواستفاده از این نقص، خسارت های جبران ناپذیری بر پیکره فعالان کشاورزی برنج وارد می کنند.
تدوین بسته های حمایتی از کشاورزان همراه با راه های عملیاتی آن، جلوگیری از واردات بی ضابطه برنج، اعمال محدودیت و ممنوعیت واردات در فصل برداشت از مواردی است که باید به آنها توجه شود

چرا اکنون دوباره واردات برنج آزاد شد؟! چه نیت و قصدی را می توان متصور بود؛ درست در زمانی که کشاورزان سختکوش در زمین و مشغول کار هستند، ناگهان اعلام می شود که واردات در فصل برداشت آزاد است در حالیکه این تصمیم بدفرجام، ، باعث دلسردی کشاورز خواهد بود.
براساس اعلام کارشناسان؛ واقعیت این است با توجه به ماندگاری دوساله برنج در انبارها ، به قدری واردات انجام می شود که نه تنها برای سال جاری بلکه برای سال های بعد هم در انبارها انباشته می کنند.
آقایان ! در شرایط جنگ اقتصادی و در سالی که در قلب منشور ولایت به نام سال رونق تولید نامگذاری شده، رسانه ای کردن و لغو ممنوعیت واردات برنج، به طور واقعی اقدامی اشتباه و فاقد توجیه است آن هم در زمان به ثمر نشستن رنج و تلاش کشاورز عزیزمان.

با کانال همای خبر همراه باشید

درباره ی سجاد حراتی

همچنین ببینید

مثلت FATF،استراماچونی و ویلموتس/علی رحیم پور دکتری اقتصاد

🔵مشکل استراماچونی چه بود؟ اختصاصی همای گیلان، با توجه به تحریم‌های سنگین آمریکا علیه نظام ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.