بخشدار مرکزی ماسال : با تصویب طرح پارک جنگلی تاسکوه،۶۰نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم مشغول به کار میشوند

تامین زیر ساخت‌های اولیه چه در زمینه فرهنگی، اجتماعی، آموزشی و چه در زمینه رفاهی و خدماتی از مهمترین اولویت‌های دولت در روستاهاست که توسط بخشداری‌ها و دهیاران پیگیری واجرا می‌شود.
اختصاصی همای گیلان، فعالیت‌هایی که بخشداران می‌توانند در روستاها انجام دهند علاوه بر توسعه روستاها گام موثری در جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها می باشد که در این راستا بخشداری مرکزی شهرستان ماسال با اجرای طرح‌های مختلف در این زمینه نقش موثر و قابل قبولی از خود ارایه کرده است.
فرزاد امدادی که به‌عنوان بخشدار مرکزی ماسال منصوب شده است، توانسته است با برقراری ارتباط‌های مستمر و تنگاتنگ با دهیاران و روستاییان، اقدام به اجرای طرح‌های متنوع ، در جذب گردشگر و آسایش روستاییان بنمایید
بخشدار مرکزی ماسال در جمع خبرنگاران در زمینه فعالیت‌هایی که در طول یکسال تصدی خود در بخشداری انجام داده گفت:
سال گذشته در زمینه ضعف آب با مشکلاتی روبه‌روشدیم که با شناسایی یک چشمه در روستاهای سیادول، سراکه و تاسکوه با هزینه دهیاری‌ها آن را به شبکه اصلی آب وصل نمودیم و برای مدتی مشکل ضعف آب برطرف شد وبا تعویض لوله‌های آب آشامیدنی روستای گامیشبان و از بین بردن فرسودگی آن برای بهبود کیفیت آب آشامیدنی این روستا اقدام شد.
وی در خصوص ضعف برق افزود:ضعف برق برخی از روستاهای بخش مرکزی، خطوط برق روستاهای درخانه، شالما و … با تامین هزینه از محل خودیاری و دهیاری‌ها تقویت برق انجام شد که ان شا الله مابقی روستاها در صورت تامین اعتبار اجرایی خواهد شد.
فرزاد امدادی در زمینه آسفالت روستاهای بخش مرکزی تصریح کرد:
برای توسعه روستاها از ظرفیت بخشداری و دهیاری استفاده می‌شود و زیرسازی راه‌های تاسکوه، گنذر، نسا و ۹ روستای دیگر برای اجرای آسفالت انجام شده و در صورت مساعد بودن هوا در آینده‌ای نزدیک آسفالت این روستاها انجام می‌گیرد.وی یاداورشد:
در حال حاضر روستاهای اسبه‌ریسه و خروم در نوبت آسفالت قرار دارند.
امدادی در خصوص حوزه امنیت روستاها بیان کرد: امنیت که یکی از دغدغه های مردم روستاهای بخش مرکزی بود، اقدام به نصب دوربین‌های مداربسته کرده‌ایم که در حال حاضر روستاهای گنذر، تاسکوه، مرکیه، دوله ملال، درخانه و خودبچر مجهز به دوربین‌های امنیتی شده‌اند و مابقی روستاها هم در آینده نزدیک انجام می‌شود.وی یکی از مزیت‌های این دوربین‌ها را قابلیت دید در شب و تشخیص پلاک ماشین عنوان کردکه با نصب آن، امنیت روستاها تا حد قابل قبولی افزایش خواهد یافت.
بخشدار مرکزی ماسال در ادامه به بیمه روستاها اشاره نمود وگفت :بیمه مسئولیت ،کل بخش مرکزی انجام شده اما در زمینه بیمه ارزان روستایی وآتش‌سوزی هنوز این امر محقق نشده اما در آینده نزدیک این اتفاق رقم خواهد خورد.
وی در زمینه پیشگیری از خسارت‌های احتمالی رانش زمین روستای توت‌نسا اظهار داشت :در روستای توت‌نسا شاهد رانش زمین بودیم که با کانال‌بندی بتونی- که به جهت جمع‌آوری آبهای سطحی ایجاد شد-خطر رانش را کمتر از پیش نمودیم . همچنین سال گذشته انهار زیادی را در روستاهای مختلف با استفاده از ظرفیت داخلی بخشداری لایروبی کردیم ضمن آنکه پل روستای کیشه‌خاله و پل طبق‌سر با استفاده از هزینه دهیاری‌ها ساخته شد.
فرزاد امدادی با اشاره به وضعیت پسماند در بخش مرکزی اذعان داشت: با توجه به گردشگرپذیر بودن این منطقه با اقدامات انجام شده زباله‌ها در مناطق بالادستی ییلاق ریخته نمی‌شود اما در مقابل، مسافران زباله‌ها را با خود به پایین می‌آورند و انباشته می‌کنند و این موضوع تبدیل به یک معضل شده است.
البته اخیرا در حوزه پسماند، تفاهمی با پیمانکار مدیریت پسماند ییلاقات انجام شده تا در مسیرهای پایین‌تر از ییلاق رامینه به مجموعه بخشداری کمک کنند و در دیگر بافت‌های روستایی، تعاونی دهیاران قراردادی با این روستاها دارد که جمع‌آوری زباله را انجام دهد اما با فشاری که در مسیر ییلاقی وجود دارد، اختلالاتی ایجاد شده است ضمن آنکه
در حوزه تفکیک زباله از مبدا با یک شرکت مذاکراتی انجام شده که در کنار اجرای این عملیات بحث آموزش در روستاها هم صورت گیرد، امیدواریم با اجرای این پروژه تهدید زباله به یک فرصت در روستاها تبدیل شود.
وی در خصوص واگذاری مدیریت پسماند ییلاقات ماسال و نحوه قرارداد گفت: این قراداد از سال گذشته وجود داشت و در مقطع فعلی به شکل موقت منعقد شده است، زیرا این شرکت در سال گذشته سرمایه‌گذاری‌های انجام داده و سازه‌هایی را جاگذاری کرده بود که قرار شد به‌صورت موقت بار دیگر این پروژه را در دست گیرد.
وی افزود:مدیریت پسماند روستاها و دیگر مناطق، بیرون از محدوده شهری با بخشداری است، اما بخشداری توان این کار را ندارد و طبق قانون بخشداری می‌تواند با افراد حقیقی و حقوقی در این خصوص قراردداد منعقد کند.

بخشدار مرکزی در خصوص میزان درآمد سال گذشته عوارض ییلاقات افزود: باید کسانی که پیشتر قرارداد داشته‌اند، پاسخگو باشند، اما در خصوص عملکرد مالی امسال به‌زودی گزارش خواهم داد.
امدادی در زمینه حوزه‌های اشتغال و توسعه روستاهای بخش مرکزی یاداورشد؛
مهمترین اقدام، پروژه مجتمع جهاد کشاورزی است که با محوریت اشتغال زنان بی‌سرپرست در حال نهایی شدن است، در این طرح ساختمان سابق اداره جهاد کشاورزی را اجاره کردیم که در اختیار تعاونی دهیاران قرار گرفته و باید در اسرع وقت این کار عملیاتی شودو نیز ایجاد بازارچه خودبچر یکی دیگر از پروژه‌ها در راستای ایجاد اشتغال است که به مرحله آخر رسیده و فقط منتظر امضای مهندس خرمی مدیر عامل سازمان آب منطقه‌ای است وهدف این پروژه در ۲ زمینه ایجاد اشتعال و ساماندهی است که نیازمند کمک شهردار و رییس راهور شهرستان نیز است اگر این طرح اجرا شود بار ترافیکی شهر کاهش می‌یابد و کاسبان دوره‌گرد می‌توانند جایی برای کسب روزی خود داشته باشند و در عین حال شهر نیز چهره زیبایی پیدا می‌کند.
بخشدار ماسال در خصوص پارک جنگلی تاسکوه بیان کرد: پارک جنگلی هشت هزار و ۶۰۰ متری تاسکو طرح دیگری است که طرح آن تحویل مراکز مربوط شده و رییس منابع طبیعی باید اقدامات لازم را انجام دهد انتظار داریم به‌مانند مدیرکل جهاد کشاورزی، چنین کاری توسط مدیر کل منابع طبیعی نیز انجام شود، زیرا چنین پروژه‌هایی سبب اشتغالزایی می‌شود و وظیفه همه ماست که برای به ثمر نشستن آن تلاش کنیم.
به گفته بخشدار ماسال ، طبق پیش‌بینی که در این پروژه انجام شده، حدود ۶۰ نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم مشغول به کار می‌شوند، طرح توقف اتوبوس‌های مسیر ییلاقی، ایجاد سوئیت اقامتی، پارکینگ و رستوران لحاظ شده و سازه‌های آن کاملا سازگار با محیط زیست خواهد بود.
وی گفت: شرکتی با چند خودروی ون خدمات انتقال مسافر به ییلاقات را انجام می‌دهد زیرا یکی از شروط واگذاری به این شرکت استفاده از تاکسی‌های بومی خواهد بود.
امدادی در خصوص طرح اشتغالزایی امامزاده شالما و ساماندهی دکه‌ها افزود:
ایجاد هشت دکه چوبی روبه‌روی امامزاده شالما نیز یکی دیگر از طرح‌های اشتغالزایی بخش مرکزی است که طی انجام مزایده در بین جوانان به آنها واگذار می‌شود.
ساماندهی دکه‌های بین‌راهی ییلاقات شالما تا سوئه چاله دیگر برنامه در دست بخشداری ماسال است که با توجه به حساسیت آخرین پروژه خواهد بود زیرا به نظارت دقیق نیاز دارد.
وی در خصوص طرح آب‌بند مرکیه یاداورشد:
طرح گردشگری آب‌بند مرکیه که متقاضی آن دهیاری این روستاست در حال پیگیری است و امیدواریم این طرح هر چه زودتر اجرایی شود.
همچنین اگر اتفاق خاصی رخ ندهد پارک جنگلی گنذر نیز تا پایان ماه به دهیاری واگذار می‌شود و طرح از سوی دهیاری به استانداری و منابع ملی اعلام شده و کارهای آن در حال انجام است.
امدادی ادامه داد: اپلیکیشن معرفی روستاهای ماسال با هدف معرفی و ثبت مسافرکاشانه‌ها در هر روستا دیگر برنامه‌ای است که طرح آن در حال آماده‌سازی است.
بخشدار ماسال در ادامه به سوال یکی از خبرنگاران که متاسفانه تخلفاتی در زمینه ساخت و ساز مشاهده می‌شود در خصوص این‌گونه تخلفات چه برنامه‌ای دارید؟ افزود:
در این زمینه به متخلفین هشدار می دهیم که برخورد شدید با آنها صورت می‌گیرد، هر گونه ساخت و ساز در روستاها باید از مجرای قانون بگذرد و هیچ‌گونه ساخت و سازی خارج از این روند قابل قبول نیست ودرآینده نزدیک تعداد تخلفات مربوط به هر روستا که به استان گزارش شده را به مردم اعلام خواهیم کرد و همچنین با دهیار و شورایی که در روستای آنها ۲۴ ساختمان غیر‌مجاز ساخته شده برخورد قانونی صورت می‌گیرد.
بخشدار مرکزی در پایان ضمن قدر دانی از زحمات نماینده سه شهرستان در مجلس شورای اسلامی، فرماندار شهرستان و کلیه مدیران دستگاههای ذیربط افزود: این روزهای سخت بیش از هر زمانی به تعامل، رفاقت و دوستی نیاز است که کارها به سرانجام برسد، اعتقاد دارم این خدمات برای مردم نجیب ماسال خیلی کم است اما توان ما در این حد بوده و تلاش برای ساختن آینده‌ایی بهتر خواهیم کرد.
عطیه نصرتی

با کانال همای خبر همراه باشید

About سجاد حراتی

Check Also

اما و اگرهای مرگ پرستار بیمارستان میلاد لاهیجان

همای گیلان:رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: علت مرگ پرستار لاهیجانی بر اثر ابتلا به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.