سالاری به کمبود تجهیزات پزشکی از جمله سی تی اسکن، دستگاه دیالیز و الکتروشوک در بیمارستان‌های استان اشاره کرد و گفت: برای تجهیز این بیمارستان‌ها مجموعا ۸۶ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

همای گیلان، به نقل از، دیارمیرزا «ارسلان سالاری» در نشست بررسی راهکارها و مشکلات حوزه بهداشت و درمان گیلان، اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی گیلان ۶ هزار دانشجو، ۴۵۰ عضو هیئت علمی، هشت دانشکده و ۲۶ بیمارستان دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه ۹۶۹ خانه بهداشت در گیلان فعال است، تاکید کرد: اعتبار مورد نیاز برای ملکی شدن واحدهای تحت پوشش حوزه بهداشت گیلان، ۸۶ میلیارد تومان و تجهیزات اداری و فنی، ۱۵ میلیارد تومان است.

وی با بیان اینکه اولویت‌های احداث مرکز بهداشت استان گیلان تا مهر ۹۸، ۱۲۸ مرکز است، خاطرنشان کرد: اعتبار مورد نیاز برای احداث این مراکز، ۵۶۸ میلیارد ریال است.

سالاری با اشاره به اینکه تعداد تخت‌های فعال در بیمارستان‌های دانشگاهی ۲ هزار و ۷۰۶ تخت است، تصریح کرد: همچنین میزان تخت بیمارستان‌های غیر دانشگاهی یک هزار و ۳۳۸ تخت است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان افزود: جهت دستیابی به شاخص استاندارد کشوری بر اساس سند راه درمان تا سال ۱۴۰۴ افزایش یک هزار تخت در بخش دانشگاهی پیش‌بینی شده است.

وی به آمار نسبت پرستار به تخت در گیلان اشاره و تصریح کرد: تعداد کل کادر پرستاری گیلان، سه هزار و ۸۳۶ نفر است که ضریب کادر پرستاری به تخت موجود، ۱.۱ است.

سالاری به وجود کمبود نیروی انسانی مانند کمبود ۹۰۰ پرستار اشاره و تصریح کرد: در صورت تخصیص ۲۰ درصد پست‌های بلاتصدی دانشگاه به میزان یک هزار و ۵۰۰ نفر به مجوز استخدامی، بخش اعظمی از مشکلات کمبود نیروی انسانی برطرف می‌شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان به نبود مرکز جنرال پیوند اعضا در سطح استان گیلان اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به گسترش فرهنگ اهدا عضو در استان و داشتن ظرفیت لازم در این زمینه و نداشتن مرکز جنرال پیوند، علیرغم رضایت خانواده‌ها امکان استفاده از تمامی ارگان‌های پیوندی در این استان فراهم نیست.

وی به کمبود تجهیزات پزشکی از جمله سی تی اسکن، دستگاه دیالیز و الکتروشوک در بیمارستان‌های استان اشاره کرد و گفت: برای تجهیز این بیمارستان‌ها مجموعا ۸۶ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

سالاری در ادامه به درخواست‌های دانشگاه علوم پزشکی از وزیر اشاره و تاکید کرد: خرید خوابگاه‌های دانشجویی، مجوز لازم برای اختصاص جذب حداقل یک هزار و ۵۰۰ نیروی انسانی و اختصاص بودجه مناسب جهت تکمیل پروژه‌های طرح تحول نظام سلامت از جمله این درخواست‌ها است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان اذعان کرد: پرداخت درصدی از بدهکاری دانشگاه، صدور مجوز مرکز پیوند اعضا استان از ردیف خیرین سلامت و حمایت مالی نهادهای بالادستی، صدور مجوز مرکز جنرال پورسینا از ردیف خیرین سلامت و حمایت مالی نهادهای بالادستی و اختصاص بودجه لازم جهت تکمیل و ساخت دانشکده‌ها و سایت لاکان از دیگر درخواست‌های علوم پزشکی گیلان است.

با کانال همای خبر همراه باشید