در بیمارستان رضوانشهر چه اتفاقی افتاده است؟/علی دادخواه

اختصاصی همای گیلان، چندی پیش که خواندم دوست عزیزمان محسن الوان ساز در یک یادداشت کوتاه در نشریه وزین ابزورد به نقد سخنان استاد شفیعی کدکنی در حمایت و تمجید از محمدرضا شجریان پرداخته است.این یادداشت همزمان بود با آن بلواها که در فضای مجازی بر سر حضور شجریان پسر در آن مال و گرفتن عکس و ضبط آلبومش شکل گرفته بود. فرم یادداشت منطقی و نتیجه گیری آنهم اخلاقی و درست بنظر می آمد ولی متن در کانتکس غلط جریان داشت ،فیلمی که الوان ساز از آن سخنرانی استاد شفیعی کدکنی دیده بود مربوط بود به سال ۹۷ که از یکی از کلاس های درس ایشان گرفته شده بود.

فیلمی هم بتازگی در فضای مجازی منتشر شده با موضوع ضرب و شتم بیمار و همراه وی در بیمارستانی ، فیلمی تقطیع شده ،صداگذاری شده و با زمان بندی جعلی در کانالی دروغ پرداز ،نفرت افکنی و دارای سویه های ضد امنیت ملی.این فیلم خیلی سریع منتشر می شود و فحش و ناسزا و انواع قضاوت های بیراه درباره پرسنل آن مرکز شروع می شود.

موضوع این فیلم مربوط است به ۱۴ فروردین ماه سال جاری ،پس متن با کانتکست آن نمی خواند و این سوال ایجاد می شود چرا حالا و پس از گذشت حدود ۷‌ ماه این فیلم‌منتشر می شود ؟ و جالب تر اینکه حکم این پرونده طی هفته های اخیر صادر شده است ( ماه قبل ) و بیمار ( همان شخصی که کت روی سر و دوشش است) به پرداخت وجه نقد محکوم شده است، چرا ؟ چون بیمار و همراه وی( که پسر وی و اهل شهریار بوده اند ) پرسنل را مورد هتک حرمت قرار داده و بدون هیچ مقدمه و دلیلی بیمار دو سیلی به پرستار خانم زده و البته از زدن لگد هم دریغ نکرده است.و حالا در فیلم‌منتشر شده مورد شکایت پزشکی وی را قلبی بیان می کنند که خودش با این ترتیب زیر علامت سوال بزرگی است ونوعی هیجان افکنی است.( که قطعا هم بیمار قلبی نبوده و از همان فیلم تقطیع شده هم‌مشخص است که کسی دارد دهان وی را می گیرد تا فحش ندهد ) البته پرسنل هم در جای خودشان تنبیه شده و نگهبان آن بیمارستان هم قبلا یعنی همان چند ماه قبل اخراج شده بود.پس انتشار این فیلم هیچ لزومی نداشته است .

ولی این فیلم چگونه بدست بیمار و خانواده وی افتاده است؟ این فیلم مربوط است به دوربین مدار بسته بیمارستان که در دست حراست آن بیمارستان والبته دادگاه برای پیگیری حقوقی پرونده بوده است.انتشار این فیلم این بحث مهم را ایجاد می کند که چرا این فیلم حالا منتشر شده در حالیکه تنها بیمار وخانواده او از انتشار این فیلم و به این شکل جعلی سود می برده اند .بیمار تنها حدود ۲۰ دقیقه تا حضور پزشک معطل شده ،حالا در این فیلم تاخیر تا ۲ ساعت هم می شود ،چرا باید اینگونه عواطف بینندگان این فیلم مورد تحریک قرار گرفته و البته اگاهی مخاطبین مورد هجمه قرار بگیرد؟

امیدوارم برخلاف اقدام عجولانه و تبلیغاتی ریاست پیشین دانشگاه در دوره پیشین که منجر به اخراج آن نگهبان از مرکزی خصوصی در رشت شد ، اینبار دانشگاه با تدابیر حقوقی و اطلاع رسانی بموقع از آن بیمارستان و پرسنل خود و البته بیماران وخانواده های آنان حمایت لازم را بکند.

البته همکاران محترم ،فرهیخته و زحمت کش رسانه ای و دوستان عزیزم در شبکه های خبری گیلان که این فیلم مخدوش را منتشر کرده اند.باید توجه داشته باشند مشخصا این پرونده کیفری قدیمی‌ست و با توجه به نزاع دستجمعی در اماکن عمومی رای محکومیت آنهم برای طرفین صادر شده است.از نظر حقوقی اتفاق در اماکن عمومی خاص رخ داده لذا اطلاق “برهم زدن نظم عمومی” مطرح است،ولی سوال اصلی این است که منبع انتشار تصاویر از دوربین مداربسته یک مکان عمومی با قابلیت اکسپوز شدن بیماران چه کسی یا کسانی بوده اند؟ نشت این فیلمها و انتشار بدون اجازه دادستانی مصداق انتشار اسناد یک مرکز دولتی بوده که فقط مراجع ذی صالح حق دسترسی به آن را دارند.و مسلما هیچ مجوزی برای نشر این فیلم از دوربین دولتی برای رسانه ها آنهم به این شکل تقطیع شده و مشکوک صادر نشده است‌.و انتظار این بوده است که رسانه ها به این عمل غیرقانونی و خلاف رسالت حرفه ای پایان داده و عذرخواهی کنند.‌ بنده البته با شکایت از رسانه ها حتی در صورت تخلف موافق نیستم ولی واکنش طبیعی، خودجوش و غیرقابل کنترل پرسنل زحمت کش بهداشت ودرمان استان مسلما بایکوت خبری برخی از این رسانه هاست.و امیدوارم روابط عمومی دانشگاه هم به این خواسته طبیعی پرسنل خود عمل کند.

با کانال همای خبر همراه باشید

About سجاد حراتی

Check Also

سرنوشت جلال الدین نقطه سیاه تاریخ ایران/تهیه کننده علی غلامرضائی مدرس دانشگاه وپژوهشگرتاریخ

اختصاصی همای گیلان:سردار مغول جورماغون نویان که در جنگهای ایران بوده است برای خاتمه کار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.