بیماری سالک چیست؟/ گردآوری وتنظیم: مجید فلاح خوش قلب


اختصاصی همای گیلان، سالک بیماری که ناشی از گزش پشه خاکی است و در دو نوع شهری و روستایی می‌تواند باعث بروز بیماری در افراد شود. در نوع روستایی، مخزن این بیماری جوندگان یا موش‌های صحرایی هستند.
🔸نوعی انگل به نام لیشمانیا در بدن این جوندگان وجود دارد و پشه‌های خاکی برای ادامه حیات خود نیاز به خون‌خواری از بدن این جوندگان دارند. هنگام تغذیه، انگل لیشمانیا به بدن پشه خاکی منتقل شده و اگر این پشه آلوده، انسان سالمی را مورد گزش قرار دهد، بیماری به انسان منتقل می‌شود.
🔸 پس از گزش توسط پشه آلوده به انگل، قسمت گزیده شده دچار زخم می‌شود. این زخم پیشرفت کرده و به شکل مزمن درآمده و می‌تواند باعث بروز عفونت ثانویه شود.
🔸 استان‌های اصفهان با ۳۵۸۰ مورد، فارس با ۲۹۶۲ مورد، خراسان رضوی با ۱۷۵۹ مورد، گلستان با ۱۴۵۸ مورد، خوزستان با ۱۴۳۷ مورد و استان کرمان با ۷۲۲ مورد بیشترین موارد ابتلای جدید به سالک را داشتند.
🔸 آموزش افراد، بویژه ساکنین در کانون‌های بروز بیماری، از اهمیت بالایی برخوردار است. استفاده از پوشش بلند و روشن، استفاده از دور کنندگان حشرات بر سطوح بدن، نصب توری و پشه‌بندهای آغشته به سم «پرمترین» و رعایت
🔸 در برخی موارد که گزارش ابتلا به بیماری افزایش یابد، علاوه بر چک حشره‌شناسی منطقه مورد نظر، مبحث کنترل ناقلین نیز در دستور کار قرار می‌گیرد تا جایی که هنگام طغیان بیماری اقدام به سم‌پاشی گسترده می‌کنند.
🔸کنترل مخازن بیماری نظیر موش‌های صحرایی از طریق مبارزه با آنها و کنترل جمعیت‌شان، شناسایی زودهنگام بیماری و درمان به موقع بیماران و نیز هماهنگی بین بخشی گسترده برای بهسازی محیط از دیگر اقدامات وزارت بهداشت و سایر نهادهای ذیربط است.

با کانال همای خبر همراه باشید

About سجاد حراتی

Check Also

مدرنیته ،نقشه راه و یا برگی از صفحات تاریخ(قسمت اول )/جلال میرزااقایی قاضی محله

اختصاصی همای گیلان، تاریخ مدرنیته و ره آور های اجتناب ناپذیر آن نظیر مدرنیسم و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.