مادر فرشته زمینی/رضا بژکول پژوهشگر اجتماعی و روزنامه نگار


اختصاصی همای گیلان، مادر سازنده جهان و تابلوی آفریدگار است (بتهون)

مادر عاطفه جوشان و احساسی روان و سرشکی ریزان است ، عاطفه ای است که با شعله محبت می جوشد ، احساسی است که دلدادگی همراه دارد ، و سرشکی است که با شیفتگی و مهر و خرد بیرون می ریزد .

مادر ائینه بزرگ خدا و غایت اندیشه شاعران،تاج تفکر فیلسوفان و راه مستقیم ابدیت است .

مادر حقیقتی است که به درک او نیازی نیست زیرا از همه نزدیکتر است، در خون ما شناور است و در رگ های ما جاری است ، با ضربان قلب ما هم صدا و با نفس ما هم آواز است .

پیمانه ای است که خدا باده خلقت را در آن ریخته و گنجینه ای است که عزیزترین آفریده خود یعنی کودک را بدو سپرده است .

مادر این پیامبر دل های پر هیجان چه فداکاری ها که از خود ابراز نمی دارد و چه سختی ها که بخاطر نیکبختی فرزند خویش تحمل نمی نماید .

مادرعزیزم ، چه بودم و کجا بودم ؟چشم که گشودم روی ماه ترا دیدم .از گنج عدم درآمده وجود خود را بهره ای از هستی تو یافتم .

نخستین نگاه من بر روی دلنواز تو بود .تبسم روان پرور تو جهان را خندان و نشاط آور نمود . زیبا که ببینم اثری از مهر دلفروز تو می باشد . زشت که می آید با عاطفه تو دور می کنم .چون بفکر تو باشم عالم را یکسره خوب و لذت بخش و فرح انگیز می پندارم. هر دردی که در این دنیا بر من چیره می شود با یاد محبت تو محو می کنم .

هیچ نغمه موزونی روح پرور تر و دلنشین تر از کلمه مادر وجود ندارد.

زیباترین کلمه در خلقت همین ندای مادر و مادر است ،این کلمه کوچک و در عین حال یک جهان عظمت چه اندازه پر معنی و از نور عشق و امید و تمایل سرشار است ، بطوریکه تمام عواطف قلبی انسان از مهر و دلدادگی ، رقت و شیرینی ، همگی در این یک کلمه نهفته است.

در زندگانی بشر همه چیز مادر است ،در حال اندوه و گرفتگی مادر تسلی بخش و بدبینی او روزنه امید در روزگار افتادگی و ناتوان او موجد نیرو و قدرت است! بلی مادر سرچشمه نوازش و محبت و سکون و آرامش و روح است .

در صحنه طبیعت همه چیز نمودار مادر است و همه از عالم مادری سخن می گویند ،خورشید مادر کره زمین است که با حرارت خود آنرا زنده نگاه داشته و با نور خود پرورشش می دهد و پیش از آنکه با خروش امواج دریا و ترانه نهرها و نوای پرندگان و صدای چرخ های آبکش انرا بخواباند ، زمین را وداع نمی گوید.

کره زمین نیز به نوبه خود مادر درختها و گلها و گیاهان است آنها را بوجود آورده و پرورش می دهد و بحد رشد می رساند ،درختها و گلها هم مادرهای دلسوز میوه ها ی گوارا و دانه ها هستند و مادر همه چیزها در جهان افرینش آن روی کلی ازلی پر از جمال و محبت است . نیروی شگرف خرد ، از شناخت مادر ناتوان است و هیچ چیز قادر به پاسخگویی به مهربانی های مادر نیست .

چه گوید ذره ای در وصف خورشید /چه ارد قطره ای در پیش دریا

آری مادرمهربان من، در جلوه تمام زیبایی های عالم ترا می بینم ،نقش تو در نظرم مجسم می شود، هرگز از خاطرم نمی رود، مادرترا از همه زیبایی هایی دنیا زیباتر می دانم .
تو شاهکار خلقتی ،تو شیرازه کتاب زندگی هستی ،قلب تو چون آسمان بزرگ است و ماه و ستاره ها در آن سکونت دارند .

چه زیبا مولانا نقش ترا به تصویر کشیده است .

اوهمه نور است وعلم و دانش است عاشقی با یک جهان از بینش است
چشم و خال و خط و ابرویش چو تو
ظاهر و اندام و گیسویش چو تو
هر زمان با تو سخن گوید ولی
در سحر گاه زان بری خوش حاصلی
در سحر که با تو دارد گفتگو
چه خواهی گویدت او مو به مو
او بود استاد پنهانی تو
عقل خام شیطانی تو
اوبه هر سویی روان همراه توست
آسمانی همدم دلخواه توست

روز مادر ❤️ به همه مادران مهرپرور و مهربان کشورم مبارک باد 🌸

با کانال همای خبر همراه باشید

About سجاد حراتی

Check Also

واقعیّت”غم انگیز” <اجاره نشینی>/علی رحیم پور دکتری اقتصاد

اختصاصی همای گیلان، ۴۰درصد”جمعیت”مناطق شهری ایران<مستاجر>ند• در”تهران”(۴۷درصد)،”قم” و”البرز”(۴۴درصد). 🔺”مسکن”؛دو”نقش”دارد: 🟣۱)<مسکن مصرفی>. برخی”خانه”یا”آپارتمانی”را، درتملّک دارند و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.